OPPO, globalny producent urządzeń mobilnych, współuczestniczył w procesie wdrożenia pierwszej samodzielnej sieci 5G (SA) w Wielkiej Brytanii oraz pierwszej na rynku usługi plasterkowania sieci 5G SA. Zakończony właśnie z sukcesem projekt został zrealizowany we współpracy z firmami Vodafone i Ericsson. Stanowi on ważny krok w kierunku tworzenia europejskiej sieci 5G SA.
Nowa sieć została wdrożona na brytyjskim Uniwersytecie Coventry, a jej testy przeprowadzono przy użyciu smartfonów 5G marki OPPO, które wykorzystują działanie platform mobilnych 5G firm Qualcomm Technologies i MediaTek.
Koncerny OPPO i Ericsson współpracowały oddzielnie z Qualcomm Technologies i z MediaTek, rozwijając oprogramowanie do przełączania się między plastrami sieci przy wykorzystaniu smartfonów Find X2 Pro i Reno3 od OPPO. Celem projektu było umożliwienie użytkownikom prostego poruszania się pomiędzy różnymi plastrami sieci, co pozwala realizować różnorodne potrzeby, gwarantując najlepsze parametry działania. Jeden z plastrów został wykorzystany do obsługi szybkiego połączenia z internetem, z kolei drugi był przeznaczony do ustanowienia dedykowanego podłączenia do sieci dla kadry akademickiej i studentów, co pozwoliło na szybki dostęp do zasobów naukowych i umożliwiało płynne prowadzenie zdalnych zajęć dydaktycznych w wysokiej jakości.
Czym właściwie jest SA?
Zgodnie z definicją 3GPP, przyjętą wspólnie przez organizacje normalizacyjne, które opracowują protokoły dla telekomunikacji mobilnej, sieć 5G może działać w dwóch trybach: NSA (niesamodzielnym) i SA (samodzielnym), gdzie SA odnosi się do niezależnej architektury sieciowej, która korzysta ze stacji bazowych 5G i podstawowej sieci 5G. Najwięksi operatorzy telefonii mobilnej na całym świecie obecnie intensywnie pracują nad wdrożeniem sieci 5G SA, która stanowi docelową architekturę sieciową przyszłości.
Plasterkowanie sieci
Z kolei usługa plasterkowania sieci 5G (network slicing), którą można zastosować w bazowej architekturze sieciowej 5G, to technologia umożliwiająca podział fizycznej sieci na wiele wirtualnych sieci docelowych. Każdy plaster jest niezależny i może korzystać z własnych zasobów. Dzięki temu zasoby 5G można rozdzielać i wykorzystywać jeszcze sprawniej i bardziej elastycznie, aby odpowiadać na różnorodne potrzeby użytkowników podyktowane zmieniającymi się zastosowaniami.
Projekty, które zmieniają rzeczywistość
Infrastruktura 5G SA i technologia plasterkowania sieci to jedne z głównych obszarów zainteresowania OPPO w ramach prac badawczych w obszarze 5G. Firma planuje dalsze projekty i kolejne inwestycje B&R by w przyszłości nadal plasować się w światowej czołówce w tym obszarze. Producent sukcesywnie działa na rzecz inteligentnej łączności, która, zgodnie z jego prognozami, będzie kluczowym elementem codzienności w przyszłości. Fundamentem tego założenia jest technologia 5G. OPPO ściśle współpracuje z partnerami z łańcucha dostaw, aby wspólnie rozwijać infrastrukturę 5G i dostarczać użytkownikom coraz lepsze rozwiązania, realizując projekty ramię w ramię z wiodącymi dostawcami usług i partnerami handlowymi. Nawiązało dotąd współpracę z przeszło 40 kluczowymi dostawcami w Europie i będzie nadal wzmacniało wiodącą pozycję, wprowadzając na rynek coraz to nowe produkty i zacieśniając współpracę z obecnymi i nowymi partnerami.
O marce OPPO
OPPO jest wiodącym producentem inteligentnych urządzeń, która dostarcza produkty o unikalnym wzornictwie i wyposażone w innowacyjne technologie. Firma plasuje się w pierwszej piątce pod względem wielkości udziału w globalnej sprzedaży smartfonów. Obecnie działalność OPPO obejmuje ponad 40 krajów i regionów. Firma posiada 6 instytutów badawczych i 4 centra B&R oraz międzynarodowe centrum wzornictwa w Londynie.
Od wprowadzenia na rynek swojego pierwszego smartfonu w 2008 r., firma nieustannie w swoich projektach koncentruje się na jak najlepszym połączeniu najwyższej jakości wzornictwa i przełomowych technologii. To sprawia, że OPPO jako pierwsze wprowadziło rozwiązania, które następnie przeniknęły do całego rynku. Na przykład zapoczątkowało erę zdjęć „selfie” oraz będąc pierwszą marką, która wprowadziła smartfony z przednimi aparatami 5 MP i 16 MP, a później także z obrotowym modułem obiektywu, funkcją Ultra HD oraz technologią 5x Dual Camera Zoom. Aktualnie OPPO jest pionierem we wdrażaniu rozwiązań opartych o 5G demonstrując pierwsze realne zastosowania tej technologii dla potrzeb konsumenckich oraz przedstawiając pierwsze urządzenie, które realnie będzie korzystać z sieci 5G dzięki współpracy ze szwajcarskim operatorem Swisscom.
OPPO w Polsce
Marka OPPO jest obecna w Polsce od stycznia 2019 roku i systematycznie buduje swoją pozycję na rynku. Produkty OPPO można zakupić u najbardziej renomowanych sprzedawców detalicznych: MediaMarkt, Media Expert, RTV Euro AGD, NEONET i x-kom oraz poprzez Strefę Marki OPPO na Allegro. Smartfony OPPO znajdują się także w ofercie operatorów telekomunikacyjnych.